Mobil 1™ in 40. Yıl Dönümü

Koruma, ortaklık ve performans ile dolu 40 yıllık tarih

2014 yılı, Mobil 1 markasının piyasaya girişinin 40.yıl dönümüdür. Mobil 1 sentetik motor yağı 1974 yılından bu yana, otomotiv motor yağlarından elde edilebilecek en muhteşem performans ve korumayı sunma konusunda zirveye giden basamakları hızla tırmanmıştır. Mobil 1 markası müşterilerin motor yağı deneyimini sürekli olarak geliştirerek, geniş bir sürücü kitlesinin araçlarından en verimli şekilde yararlanmasını sağlamıştır.Benzer bir şekilde Mobil 1 markasının araba üreticileri ve ödüllü yarış takımlarıyla ilişkileri zamanla gelişti ve  gerçek bir otomotiv tasarım ve yenilik otaklığına dönüştü.

Güçlü motor koruma

Mobil 1 sentetik motor yağı resmi olarak 1974 yılında doğduğunda güvenli bir şekilde yakıt verimliliği sağlamak üzere piyasaya sürülmüştü. Daha sonra geliştirilen formülasyonlar, en geniş sıcaklık aralığında ve sürüş koşullarında koruma sağlamayı hedeflemiştir ve buna ilave olarak katalitik konvertörlerin ömrünün uzatılması için fosfor seviyelerini
azaltmıştır. 2002 yılında Mobil 1 aşırı kullanımda da koruma sağlaması için yüksek performanslı sentetik baz yağlar ve
SuperSyn™ aşınma önleme sisteminin eşsiz bir şekilde birleştirilmesiyle yeniden formüle edilmiştir.Mobil 1 motor yağı hattı genişledikçe muhteşem performansı konusundaki ünü de büyüdü.

Mobil 1 hala dünyanın lider sentetik motor yağı markası konumunu korumaktadır. Dünya çapındaki pek çok ülke pazarında çok sayıda Mobil 1 formülasyonu bulunmaktadır. Bu Mobil 1 ürünleri olağanüstü aşınma koruması,mükemmel yüksek ve düşük sıcaklık performansı ile tortu ve zararlı birikintilere karşı koruma sağlamaktadır.

En önemli 10 Mobil 1™ Anı

1974 :
Mobil 1TM  sentetik motor yağı, yağ teknolojisi konusunda yeni standartları belirleyerek piyasaya sürüldü.  

1988 :

Mobil 1™ markasının Williams Formula 1 Yarış ekibi ile ortaklığı toplam 40 yarış, dört Marka şampiyonluğu ve üç Pilotlar şampiyonluğu ile sonuçlanmıştır.

1992 :
Chevrolet, ZR-1 haricinde tüm 1992 Corvette'ler için Mobil 1™ sentetik motor yağını fabrika dolum motor yağı olarak seçer. Ertesi yıl Mobil 1™ markası tüm Corvette modelleri için fabrika dolum yağı olur. Bu ilişki, 22 yılda Mobil 1™ yağı ve bir araba markası arasındaki ilk ve en uzun soluklu fabrika dolum ilişkisi olmuştur.

1996 :

Porsche,1996 modellerinde fabrika ve tavsiye edilen servis dolumu için Mobil 1™ 0W-40 sentetik motor yağına döner. On sekiz yılın ardından, Mobil 1™ sentetik motor yağı, fabrika dolumu ve 22 Porsche modelinin motorları için tavsiye edilen servis dolumu yağıdır. 

2003 :
Mobil 1™ sentetik motor yağı aşırı sıcaklık koşullarında (Mojave Çölünde 53˚C'den Sibirya'da -50˚C'ye kadar) 28.000 milden fazla mesafe giden Drive Around the World Expedition araçlarının motorlarını korumak üzere seçildi.

2004 :
Mobil 1™ Kamyon ve SUV 5W-40 formülü yüksek sıcaklıklarda yoğun çalışan motorları korumak ve pikap, kamyonet, spor arabalar, diğer hafif ve orta ağırlıklı kamyonlar için muhteşem soğukta ilk çalıştırma koruması sağlamak amacıyla piyasaya sürüldü.

2007 :

Mobil 1™ sentetik motor yağı, tüm 2008 Cadillac Escalade ve DTS modelleri için fabrika dolum yağı  seçilerek, üretim hattından geçen her yeni 2008 Cadillac araçta Mobil 1™'in standard haline gelmesini sağladı.

2009 :

Mobil 1™ ile ortak olan McLaren Mercedes ekibi Macaristan Grand Prix'te hibrid araba ile ilk yarış kazanma başarısını elde etti.

2014 :

Mobil 1™, 2013 yılının sonu itibariyle toplamda birlikte 332 yarış, dört dünya şampiyonluğu, 78 galibiyet, 229 etap sonu ve 76 avantajlı konum kazandığı McLaren Mercedes ile ortaklığının 20. yılını kutladı.